Şimşek, Erkan’ın istifasını ne zaman istedi?

Hafize Gaye Erkan… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olarak 8 aydan kısa bir süre görev yaptı. Erkan dönemine, Merkez Bankası’nın “Sadık abi” söylemi üzerinden “magazinleşmesi” ve baba Erol Erkan’ın tartışmalı müdahaleleri damga vurdu.

Erkan’la ilgili ilk büyük kırılma yüksek kira ve gıda fiyatlarına ilişkin açıklamalarıyla yaşandı. Erkan’ın, “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Ev bulamadık, annemlere yerleştik” sözleri, iktidar çevrelerinde büyük rahatsızlık yarattı.

Muhalefet, bu sözler üzerinden iktidara yüklendi. Bu sözleri, iktidarın görmezden geldiği, üzerini örtmeye çalıştığı enflasyonun ve hayat pahalılığının güçlü kanıtları olarak öne çıkardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu süreci sessizce izledi, herhangi bir yorumda ya da değerlendirmede bulunmadı.

Erkan’ın, yönetim anlayışı nedeniyle Merkez Bankası’nda yaşanan bir dizi sorunun ya da şikayetin yanına bu sözleri de “not” edildi. Şimşek ile Erkan arasındaki “doku uyuşmazlığı” derinleşti, uçurum daha da açıldı.

Kısa bir süre sonra… Erkan’ın ailesiyle ilgili iddialar gündeme bomba gibi düştü. Erkan’ın babası Erol Erkan’ın, Merkez Bankası’nın işlerine müdahalede bulunduğu, personelin işine son verdiği, hatta çalışanlara şiddet uyguladığı yönündeki haberler, günlerce yazılı ve görsel medyada tartışıldı.

Ekonomi yönetimi, olayları soğumaya bıraktı. Erkan’ın gündemden düşmesini bekledi. Bu arada da Erkan’ın görevden alınmasının ekonomiye zarar vermemesi için bir dizi hazırlık yapıldı.

ŞİMŞEK İLE ERKAN GÖRÜŞMESİ

Merkez Bankası, bu yılın ilk enflasyon raporunu 8 Şubat Perşembe günü bir bilgilendirme toplantısıyla açıklayacak.

Bu toplantıda, Erkan ve ailesiyle ilgili gündeme gelecek olası sorular nedeniyle Merkez Bankası’nın bir kez daha “magazinleşmesi” ve Banka’ya olan güvenin daha da aşınması riski göz önüne alındı.

Kulislere göre Şimşek, bu toplantı öncesinde Erkan’la yüz yüze bir görüşme yaptı, Erkan’dan istifasını istedi.

Bir süre sonra… Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kendisine son dönemde büyük bir itibar suikastı düzenlendiğini öne sürdü ve affını istediğini açıkladı. Şimşek, Erkan’ın paylaşımının ardından “Kendi takdiridir” dedi.

MERCAN, KARAHAN’IN DAYISI

Şimşek, Erkan’ın istifasıyla boşalacak Merkez Bankası Başkanlığı için Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’la da görüştü.

2 Şubat Cuma’yı, 3 Şubat Cumartesi’ye bağlayan gece yarısı Erkan görevden alındı. Merkez Bankası Başkanlığı’na, 2023 yılı Temmuz ayından bu yana Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Fatih Karahan atandı.

Karahan’ın dayısı, AK Parti eski milletvekili ve Eski Washington Büyükelçisi Murat Mercan.

Mercan ile Şimşek’in yakın dost olduğu, bu atamada Karahan’ın bilgisi ve donanımı kadar yakın dostluğun da etkisi olduğu konuşuluyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da Mercan’ın damadı…

Gözler, 8 Şubat’ta ilk kez kamuoyunun önüne çıkacak olan Karahan’da olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x